KAYAK MERKEZİ KURALLARI

GÜVENLİK KURALLARI
Tüm sporlar gibi kayak ve snowboard riskleri de beraberinde getirir.
Kayak Merkezi Kuralları, sorumlu ve dikkatli bir kayakçı veya snowboardcu için ideal bir davranış şekli olarak görülmelidir ve amaçları, pistteki kazaları önlemektir.
Kayak Merkezi Kuralları tüm kayakçılar ve snowboardcular için geçerlidir. Kayakçı veya snowboardcu, bunlara aşina olmak ve saygı duymakla yükümlüdür.
Bunu yapmazsa, davranışı bir kaza durumunda hukuki ve cezai sorumluluğa maruz kalmasına neden olabilir.

Kayakçı Pist Kullanım Seviyeleri
 

0°-15° Yeşil .
15°-30° Mavi .
30°-45° Kırmızı .
45° ve üzeri Siyah .
   

1. BAŞKALARINA SAYGI
Bir kayakçı veya snowboardcu, diğerlerini tehlikeye atmayacak veya önyargılı olmayacak şekilde davranmalıdır.
2. HIZ VE KAYAK VEYA SNOWBOARD KONTROLÜ
Bir kayakçı veya snowboardcu kontrollü hareket etmelidir. Hızını ve kayak veya snowboard tarzını kişisel yeteneğine ve mevcut arazi, kar ve hava koşullarına ve ayrıca trafik yoğunluğuna göre uyarlamalıdır.
3. ROTA SEÇİMİ
Arkadan gelen bir kayakçı veya snowboardcu, rotasını ilerideki kayakçıları veya snowboardcuları tehlikeye atmayacak şekilde seçmelidir.
4. SOLLAMA
Bir kayakçı veya snowboardcu, sollanan kayakçı veya snowboardcunun herhangi bir gönüllü veya istemsiz hareket yapması için yeterli alan bırakması koşuluyla, başka bir kayakçı veya snowboardcuyu yukarıda veya aşağıda ve sağda veya solda sollayabilir.
5. GİRİŞ, BAŞLATMA VE YUKARI DOĞRU HAREKET ETME
Yokuşta durduktan veya yukarı doğru hareket ettikten sonra tekrar başlayan işaretli bir koşuya giren bir kayakçı veya snowboardcu, kendisini veya başkalarını tehlikeye atmadan yapabilmesi için yokuşlarda yukarı ve aşağı bakmalıdır.
6. PİSTTE DURMAK
Kesinlikle gerekli olmadıkça, bir kayakçı veya snowboardcu, dar yerlerde veya görüş mesafesinin kısıtlı olduğu yerlerde pistte durmaktan kaçınmalıdır. Böyle bir yere düştükten sonra, bir kayakçı veya snowboardcunun mümkün olan en kısa sürede pistten uzaklaşması gerekir.
7. YÜRÜYEREK TIRMANMA VE ALÇALMA
Yürüyerek tırmanan veya alçalan bir kayakçı veya snowboardcu, pistin yan tarafına gitmelidir.
8. İŞARET VE İŞARETLERE SAYGI
Bir kayakçı veya snowboardcu tüm işaret ve işaretlere saygı göstermelidir.
9. YARDIM
Kazalarda, her kayakçı veya snowboardcu yardımcı olmak zorundadır.
10. KİMLİK
Sorumlu taraf olsun veya olmasın, her kayakçı veya snowboardcu ve tanık, bir kazadan sonra isimlerini ve adreslerini değiş tokuş etmelidir.  

LİFT KULLANIMINDA DİKKAT EDİLİP UYULAMSI GEREKEN TALİMATLAR  
1.Liftlere iniş binişler gösterilen bölgelerden yapılmalıdır.

2.Lift operatörünün yerinde olmadığı durumlarda lifti kullanmayınız.
3.Snowboard kullanıcılarının, lifte bindikleri andan itibaren ininceye kadar bir ayakları serbest, snowboardları açık kalmalıdır.
4.Boyları 1.25 m’nin altında olan çocuklar, lifti tek başına kullanamazlar. Liftleri kendilerine yardım edebilecek bir yetişkin ile birlikte kullanmalıdırlar.
5.Lifte binerken sırt çantanızı sırtınızdan çıkartınız.
6.Güvenlik barını lift hareket ettikten sonra hemen indiriniz ve iniş bölümüne varmadan hemen önce kaldırınız.
7.Liftin aniden durması halinde lütfen sakinliğinizi koruyunuz ve operatörlerden gelecek olan talimatları bekleyiniz. Bekleme alanı olarak turnike bölgesinin dışını kullanınız.
8.Liftleri kayak amaçlı kullananların, kayakları elinde tutması tehlikeli ve yasaktır.
9.Acil durumlarda 0442 316 08 27 ya da 156 jandarmayı arayınız.
10.Yürüyen halı liftlerine biniş ve inişler, sadece başlangıç ve bitiş noktalarından yapılmalıdır. Ortadan, kenardan vs. yapılan biniş ve inişler tehlikeli ve yasaktır.
11.Misafirlerimiz liftleri kullanırken biniş ve iniş noktalarında bulunan operatörlerin yönlendirmelerine uymak zorundadır.
12.Lift kullanımlarında yaşlı, engelli ve yetkili personelin geçiş üstünlükleri vardır.
13.Lift kumanda odasına girmek tehlikeli ve yasaktır.
14.Liftleri, belirtilen açılış ve kanış saatleri dışında lütfen kullanmayınız.
15.Arıza, olumsuz hava şartları vs. herhangi bir sebepten dolayı liftin kapatılması talimatını veren lift yöneticisinin, açılması uygundur talimatını verene kadar lütfen lifti kullanmayı talep etmeyiniz.
16.Lift kullanırken; sandalyede yan oturmak, zıplamak, ayağa kalkmak, güvenlik barını gereken yer dışında kaldırmak vb. tehlike arz edebilecek hal ve hareketlerde  bulunmak kesinlikle tehlikeli ve yasaktır.
17.Tesisleri kullanırken mekanik aksamlara zarar vermemenizi ve çevreye çöp atmamanızı rica ederiz.